Dünya Şampiyonu Türkiye


Almanya Viersen’de 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen ve bugün finalleri oynanan Üç bant Milli Takımlar Dünya Şampiyonası’nda Türkiye, Hollanda ile oynadığı final maçını kazanarak Milli Takımlar Dünya Şampiyonu oldu. 250 kişilik seyircinin önünde, Festhalle’deki arenada, Hollanda karşısında aldıkları zafer, 18 sayı farkla Türklerin. Maçın başından itibaren galibiyeti elden bırakmayan Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet, maçı 17 isteka 40-22 kazandı. İki Şampiyon, podyumdaki törende duygularını gizleyemediler. “Ülkemiz ve bayrağımız için oynamak büyük bir onur. Türkiye’de şampiyon olarak karşılanacağız.”

Şampiyon Türkiye, Hollanda 2., Kore ve Belçika 3.

Podyumda yer alan dört ulus takımı, Türkiye, Hollanda, Belçika ve Güney Kore, bu şampiyonanın son beş yıl sıralamasında lider olan ülkeler. Finalde şampiyon olan Türkiye Milli Takımı, Kore ile heyecan dolu bir yarı finalden çıktıktan sonra, diğer yarı finaldeki Belçika-Hollanda savaşının galibi ile karşılaştı. Dünya Şampiyonluğu ünvanı tarihte 5. kez Türkiye’nin oldu. Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet beraber ilk defa katıldılar.

2019 Milli Takımlar Dünya Şampiyonu, Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet

Final maçının ilk başlarından itibaren üstünlüğü eline alan ve maç sonuna kadar elinden bırakmayan Türkiye, molaya 12 isteka 22-12 girdi. Mola dönüşü de performanslarından hiç bir şey kaybetmeyen milli sporcular Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet, çektikleri seriler ve aralarındaki uyum sayesinde şampiyonluğa isimlerini yazdırdı. Final maçında, 17 isteka 40-22 skorla, farklı galibiyet kazanarak, 2.352 ortalama ile Hollanda’yı yendi. Turnuvayı 5 galibiyet ve 1 mağlubiyetle tamamlayan Türk takımının genel ortalaması ise 1.803.

Lütfi Çenet ve Murat Naci Çoklu

Yarı finalde, turnuvanın başından beri yenilgisiz devam eden Kore ile eşleşen Türk Takımı, molaya 7 isteka 22-13 Kore liderliğinde girmiş olmalarına rağmen ikinci yarıda üst üste aldıkları seriler sayesinde maçı 20 isteka 40-39 kazandı. Nefes kesen maçta birbirine yakın skorlar seyircilerin heyecanını artırdı. Maçın sonuna kadar yakın giden skor, son iki isteka 39-39 ken Türkiye bir sayı çekerek şampiyonluğa bir adım daha yaklaşmayı başardı.

Kore Milli Takımı; Jae-Ho Cho ve Haeng-Jik Kim

Belçika ile Hollanda arasında oynanan yarı finalin galibi ise finalde Türkiye ile yarışan Hollanda idi. Maçı, başından beri önde götüren Belçika, iki kez 8 sayı çekerek molaya 7 isteka 20-9 skorla girdi. Mola dönüşü kendine gelen Hollanda, maçın sonlarına doğru liderliği eline aldı ve 26 isteka 40-37 skorla finale adını yazdırdı.

Hollanda Milli Takımı; Dick Jaspers ve Raimond Burgman

Belçika Milli Takımı; Frederic Caudron ve Eddy Merckx

Haberin orijinali Kozoom Türkiye’de.

3 Bant3 Bant Turnuvaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir