Türk milli takımı günün en iyisi


Viersen’deki 3 Bant Milli Takımlar Dünya Şampiyonası’nın açılış gününde, Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet’ten oluşan Türk Milli Takımı, turnuvanın en iyi başlangıcını yaparak, günü iki galibiyetle bitirdi. Grubundaki rakipleri Peru ve Almanya’yı yenerek çeyrek finale adım adım yaklaşan Türk sporcular, yarın grubundaki diğer rakipleri Kolombiya ile oynayacak. UMB Başkanı Sayın Farouk Barki açılış konuşmasını seromoni sürprizi olan orkestra eşliğinde yaptı. Almanlar zorlu bir başlangıç yaparak Kolombiyalıları 40-39 skorla yendiler. Geçen yıl podyumda olan Danimarkalılar, Yunanistan tarafından mağlup edildi.

16 ulus takımı, Dünya Şampiyonasının ilk gününde, Viersen Festhalle’de Scotch Double formatına (bir masada dört sporcu) göre sahne aldı. En güçlü yarışmacılar Türkiye, Kore, Belçika ve Hollanda. Torbjörn Blomdahl ve Michael Nilsson ile İsveç takımı ve bir çok kez bu turnuvayı kazanmış olan İspanya ve İtalya takımları bu turnuvada yoklar. 32 sporcu, Sayın Farouk Barki’nin Viersen için “eve gelmekten” bahsettiği konuşmasını dinledi. Koreliler şampiyonluk ünvanlarını korumak için yarışıyorlar, ama bu sefer takım üyeleri Jae-Ho Cho ve HaengJik Kim. Son dört senede iki kez şampiyon olan takımın ilk performansı biraz mütevazıydı: rakibi Lübnan’ı 40 isteka 40-21 mağlup etti. Bu grupta Avusturya, rakibi Mısır’ı 32 isteka 40-26 mağlup etti.

Dick Jaspers ve Raimond Burgman’lı Hollanda takımı Viersen’de 15. kez yarışıyor ve bu günün ilk seansında en iyi kazanan takım oldu. Daha sonra, Türk takımı da ikinci maçlarında 22 isteka yapınca, başarılarına ortak oldu. Dick Jaspers bu turnuvaya 24. kez katılıyor. Turuncu renkli takım, Danimarka ve Yunanistan’ın bulunduğu zorlu grupta, Vietnam’a karşı güzel bir başlangıç yaptı. Dünya sıralamasında ilk on arasında olan Asyalı sporcular Quyet Chien Tran ve Nguyen Quoc Nguyen, Hollandalılar tarafından 20-3 molaya çıkıp maç sonunda 22 isteka 40-26 mağlup edildiler. Grubun diğer maçında Yunanistan Danimarka’yı 32 isteka 40-32 yendi. Bu, kısa süre önce gözlerini çizdirip “bilardo geleceğime yatırım yaptım” sözlerini söyleyen Danimarkalı Tony Carlsen ve takım arkadaşı Thomas Andersen için kötü bir başlangıçtı.

Kraliyet çifti Caudron ve Merckx, kendi ritimlerini yakalayamadılar. Meksika karşısındaki ilk maçları, Caudron’un uzun-kısa-uzun-kısa atışları ve Meksikalı Raymundo Munoz’un bol kısa bantlı atışları ile olağan sonuçlandı. Belçikalı’ların performansı 28 isteka 40-25 ile günün ikincisi oldu. Jeremy Bury ve Gwendal Marechal’in bulunduğu Fransa takımı, Japonya karşısında 4. isteka 9-0, 18. isteka 28-21 ve 29 isteka 40-36 sonuçlandı.

Kolombiyalılar Almanya karşısında 4 maç sayısı attıktan sonra şanssız bir şekilde mağlup oldular. Dünya Kupalarına sıkça katılım gösteren, bu günlerde İspanya Alicante’ye taşınan eski şampiyon Robinson Morales maçtan sonra: “Bu maçı kazanmamız gerekirdi, çünkü çok kolay bir sayı kaçırdık.” Sözlerini söyledi.

Almanya ile aynı grupta yer alan Türkiye Peru’ya karşı 33 isteka 30-31 skorla kazandıkları ilk maçtan sonra, Almanya karşısında müthiş bir performans sergileyerek 10 sayılık seri ile 12 isteka 28-13 molaya girdi. Mola dönüşü yine aynı performansla, maçı 22 isteka 40-22 kazandı. Kolombiya ikinci maçında Peru’yu mağlup etti. D grubunda Türkiye 4 puan, Kolombiya ve Almanya 2 puan, Peru ise 0 puana sahip.

Sayın Barki, turnuvanın açılış seromonisinde yaptığı konuşmasında, Kore’deki yeni oluşum ve oyuncuların olası riskleri ile ilgili olarak UMB’nin izleyeceği strateji hakkında açıklama yaptı. “Kuralları, korkutmak, tehdit etmek veya cezalandırmak için kullanmıyoruz. Kendi yapısı ve yönetmelikleri olan bir organizasyonuz. Tüm yaşantımızda, ailemizde, bir klüpte veya toplumda yaş alırken kurallarla yüzleşiriz. Kurallar uymak için düzenlenir. Bu aynı zamanda UMB yarışmalarında yer alan oyuncular için de geçerli.”

UMB Yönetim Kurulu, durumu tartmak için bugünlerde iki kez toplandı. Yeni oluşum Bravo’nun bir temsilcisi de bu toplantıya katılacaktı ama iptal edildi. Şimdiye kadar dünya sıralamasının ilk 25’inden sadece iki sporcu UMB’yi bırakıp PBA’ya katılacağını ilan etti. Şubat ayında başlayan yeni oluşum, program ve 11 hafta içinde başlaması gereken ilk turnuva dönemi hakkında özel bir şey henüz yayınlamadı. Milli Takımlar Dünya Şampiyonası’nda sadece perde arkasında konuşuluyor. Viersen’deki sporcular sadece sporlarına yoğunlaşıyorlar ve şampiyonluk için çaba gösteriyorlar.

Dick Jaspers ve Raimond Burgman ile Hollanda

İki galibiyetle günün en iyisi olan Murat Naci Çoklu ve Lütfi Çenet’li Türkiye

Şampiyonadaki korkulu takımlardan Frederic Caudron ve Eddy Merckx’li Belçika

Jeremy Bury ve Gwendal Marechal ile Fransa

Şampiyonluk ünvanlarını korumaya çalışan Kore

Ev sahibi takım Martin Horn ve Ronny Lindemann’lı Almanya

Andreas Efler ve Arnim Kahofer’li Avusturya

Filippos Kasidokostas ve Nikos Polychronopoulos’lu Yunanistan

Haberin orijinali Kozoom Türkiye’de.

3 Bant3 Bant Turnuvaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir