3 Bant Diamond Sistem

Özellikle üç bant bilardo disiplininde büyük öneme sahip olan, sayıya ulaşmak için masanın simetrik yapısı ile matematiğin birleşiminden oluşan sistemler grubu olarak isimlendirilir.
Diamond sisteminde, masanın bantlarında bulunan her baklanın bir değeri vardır. Bu değerler vuruş yönü, vuruşun şekli ve topun masada izleyeceği güzergaha göre değişiklik gösterirler. Buna bağlı olarak formüller değişir.
En basit diamond sistemlerinden biri uzun-kısa-uzun sistemidir. Bu sistem, vuruş yapılacak topun ilk önce uzun, sonra kısa, sonra yine uzun bantlara temas edeceği anlamına gelir. Formülü ise : atiş = çıkış – (varış+sapma payı) şeklindedir.
Vuruş yapılırken uzun vuruş diye adlandırılan vuruş tekniği kullanılmalıdır. Ayrıca vuruş hızı, topun son topa çarparak sayıyı aldıktan sonra, topların arasında birkaç santimetre mesafe kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu vuruş hızı hem uygun tempoyu yakalamayı, hemde seriye devam etmeyi amaçlar.
Top üzerinde vurulan noktanın büyük önemi vardır. diamond sisteminde, sistem standartına uygun olan vuruş noktası, topun sağ üst veya sol üst noktalarıdır.

 

İleri Düzey BilardoTüzül Bilardo Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir